Лука Дончич влиза в историята на НБА с победата на Далас Маверикс с 50 точки
Снимка: cnn.com
CNN News | 2023-12-07 | 12:50:07

Нещо беше различно около Лука Дончич при победата на Далас Маверикс със 147-97 над Юта Джаз в сряда.

Не бяха нови обувки или нова прическа. Не, това беше лента за глава – и с новия аксесоар дойде голяма сила.

При удара на Далас Маверикс с 50 точки срещу Юта Джаз, Дончич чупи рекорд на няколко фронта, въпреки че изигра само три четвърти.

Само в първото полувреме словенецът имаше 29 точки, 10 борби и 10 асистенции, постигайки най-резултатния трипъл-дабъл за първото полувреме в историята на НБА. Той също така стана първият играч в историята на лигата, който натрупа трипъл-дабъл от 25 точки преди полувремето.

Малко повече от минута оставаща до края на първото полувреме Дончич направи борба и асистенция, за да създаде история. Той грабна своя отскок при 1:11 преди да получи 10-ата си асистенция 12 секунди по-късно с пас към Дерек Лайвли II.

Феновете на Mavs в American Airlines Center проследиха заедно с пътуването на Дончич към историята на големия екран над корта и се разнесоха бурни възгласи, когато той най-накрая достигна целта.

След мача Дончич призна, че знае колко близо е до трипъл-дабъл през първото полувреме и го търси.

"Да, разбира се. Бях за това. Трябва да призная - каза той.

Това беше 60-ият трипъл-дабъл в младата кариера на Дончич, който го измести зад иконата на НБА Лари Бърд и стана еднолично притежание на деветия в списъка за трипъл-дабъл за всички времена.

„Удивително е“, каза той. „Не знам какво да кажа, честно. Но всички знаем кой беше Лари Бърд, така че е доста специално.

24-годишният играч завърши мача в сряда с 40 точки, 11 асистенции и 10 борби, докато Далас победи Джаз.

Това беше седмият мач в кариерата на Дончич с 40+ точки, 10+ борби и 10+ асистенции, изравнявайки Уилт Чембърлейн на четвъртото място в историята на НБА.

„Всички казаха, че (трипъл-дабъл) е лентата за глава“, каза Дончич, който обясни, че носи лентата за глава, за да пази по-дългата си коса от очите си. "Казвам, че съм аз."

Старши треньорът на Далас Джейсън Кид беше пълен с похвали за своя звезден гард след това.

„Мисля, че той се забавляваше много този сезон“, каза Кид за Дончич. „Той се състезава, забавлява се и енергията беше изключително висока. И мисля, че лентата за глава работи.

Категоричната победа дойде в жизненоважен момент за Маверикс, които бяха загубили пет от последните си седем мача.

Двама от ключовите сътрудници на Далас, Кайри Ървинг и Тим Хардауей младши, се завърнаха след контузия, за да осигурят ключови заплахи за отбелязване на точки, добавяйки съответно 26 и 17 точки.

Източник: cnn.com